آکادمی یادگیری لرن اور (دانشگاهی باز برای یادگیری مادام العمر) چیست ؟

در دنیای امروز دیگر صرف داشتن یک مدرک تحصیلی موجب تضمین شغل پایدار نمیشود این امر دلایل متعددی دارد منجمله میتوان به سرعت تغییر دانش و فناوری در عرصه های گوناگون اشاره کرد بنابراین دنیای اطراف ما همواره در حال تغییر و پیشرفت است لذا با کمی تفکر درمیابیم که دروس آموخته شده در دانشگاه پس از مدت اندکی تاثیر گذاری خود را از دست می دهند (البته بشرط آنکه بعد از فارغ التحصیلی فراموش نشوند) و یک انسان هوشمند نیاز دارد تا برای حفظ موقعیت شغلی و ساختن اینده ای بهتر مبادرت به کسب آموزش بیشتر و همچنین بروز تر نماید .ما سعی کرده ایم این امکان را برای علاقمندان به یادگیری و پیشرفت فراهم کنیم.

 

تنها جوامعی می‌توانند به حیات خود ادامه دهند که پیوسته در حال یادگیری باشند و قابلیت رقابت‌پذیری و سازگاری خود را افزایش دهند به این ترتیب، ما به قرنی پا گذاشته‌ایم که برخی آن را قرن «یادگیری مادام العمر» نامیده‌اند.

 به نقل از کمیسیون ملی یونسکو ، یادگیری مادام‌العمر که با عنوان‌های دیگری مانند یادگیری مستمر، یادگیری مداوم، یادگیری در دوران زندگی نیز آورده شده است، یک مفهوم هنجاری نیست، بلکه یک اصل سازمان‌یافته چندبعدی است که جنبه عمودی آن شامل طی فرآیند یادگیری از تولد تا مرگ است و جنبه افقی آن که کل گستره زندگی فردی و اجتماعی را در بر می‌گیرد، بر زمینه‌های متفاوت یادگیری شامل خانواده، اجتماع، مدرسه و محل کار متمرکز می‌شود. این نوع از یادگیری به جای تمرکز روی یادگیری یکنواخت در یک برهه از زندگی و استفاده از آن در بقیه عمر، ناگزیر از پراکنده‌سازی تمامی حواس و امکانات یادگیری در سرتاسر عمر است تا فرد بتواند متناسب با تغییرات روزمره زندگی و همراه با آنها، امکانات معیشتی خود را در این تطابق‌یابی جدید به بهترین وجه میسر سازد. در واقع، یادگیری مادام‌العمر اصل اساسی سازماندهی برای مشارکت در پیشبرد یادگیری رسمی، آزاد و غیر رسمی است. این نوع از یادگیری برای سه مرحله از زندگی با سه هدف متفاوت متمرکز است: 1- توسعه فرهنگی: وابسته به فهم، مالکیت فکری و مفهوم‌سازی 2- توسعه اجتماعی وابسته به شهروندی و مشارکت اجتماعی 3- توسعه حرفه‌ای و اشتغال‌پذیری وابسته به تولید، رضایت شغلی، رفاه مالی و پایداری اقتصادی.

یکی از ابزارهای مهم یادگیری مادام‌العمر که امروزه بر توسعه و کاربرد آن تاکید فراوان می‌شود، استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) در فرآیند یادگیری است. فناوری ارتباطات و اطلاعات این فرصت را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا بتوانند از طریق تعامل و شبکه‌سازی، علاوه بر افزایش دانش و اطلاعات خود، به تولید درآمد و شرکت در برنامه‌های اجتماعی بپردازند. با این وجود، الزامات فنی و پیشرفته این فناوری باعث شده است که بسیاری از مردم قادر به دسترسی به این نوع فناوری نباشند. از این رو مجموعه لِرن اِور آکادمی تمام تلاش خود را به‌کار گرفته است تا از طریق جلب همکاری استانید و افراد حرفه ای به تدوین و ارائه مباحث علمی و مهارتی با استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات در سطح ملی بپردازد، تا از این طریق دسترسی مردم به این مبنع اطلاعاتی را در سطح جهان و در هر زمان  و مکان گسترش بخشد. 


گروه آموزش لِرن اِور آکادمی  به‌منظور ظرفیت‌سازی در زمینه یادگیری مادام‌العمر در کشور، با استفاده از الگوی یادگیری اِستیم اِکوسیستم STEAM ECOSYSTEM جهت توسعه دانشگاه باز اقدام نموده است که در ذیل به توضیح بخشی از آن می پردازیم :

منظور از واژه استیم STEAM مخفف کلمات  Mathematics وArt و EngineeringوTechnology وScience (علوم تجربی، تکنولوژی، مهندسی ، هنر و ریاضیات) میباشد، منظور از واژه‌ اکوسیستم EcoSystem  در فضایی فراتر از بحث‌های زیست شناسی و از منظر ما چرخه تولید ، اشتراک ، توزیع ، مصرف ، بازیافت و بازتولید دانش در حوزه های تخصصی فوق با رویکرد مهارت محوری و علمی می باشد.

علاقمندان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی در زمان انتخاب گرایش تخصصی ، دانشگاه یا موسسه معتبر و درطی دوران تحصیل و حتی در زمان فارغ التحصیلی با یکسری چالش هایی در تصمیمگیری مواجه هستند. از انجایی که امروزه به تحصیلات به چشم سرمایه گذاری بلند مدت برای موفقیت شغلی و پیشرفت آتی نگریسته میشود ، لذا دغدغه های فوق کاملا بجاست. ما سعی کرده ایم برای مواجهه با چالشهای موجود در این مسیر راهکار منحصر به فرد خود را ایجاد کرده و در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با بهره مندی از آن به اهداف مورد نظرتان نائل گردید.

 

چالش 1: سیلابس آموزشی عموما خیلی قدیمی بوده و فاقد کارایی هستند راه کار ما برای این مسئله :

در تهیه سیلابس های درسی رشته ها و گرایش های گوناگون سعی نموده ایم از سیلابس های درسی وزارت علوم و دانشگاه برتر دنیا در آن حوزه استفاده نماییم.

چالش 2: کیفیت دانشگاه / مرکز آموزشی در مقابل این چالش ، راه کار ما :

از انجایی که علاقمندان به تحصیل دوست دارند در بهترین دانشگاه های دنیا ادامه تحصیل دهند ولی متاسفانه این امکان برایشان محیا نیست لذا ما تصمیم گرفته ایم کلیه منابع و مراجع و سایر محتواهای مربوط به دانشگاه برتر را که طی سالهای متوالی جمع آوری کرده ایم ، در اختیار شما علاقمندان قرار دهیم، بدین صورت شما هم به نوعی با دانشجویان دانشگاه های برتر دنیا فرقی نخواهید داشت.(البته به غیر از همت و اراده شخصی)

چالش 3: محتواهای آموزشی عموما خیلی قدیمی بوده و فاقد کارایی هستند راه کار ما برای این چالش :

تهیه مطالب و محتواهای متنی دروس استفاده از منابع و مراجع درسی دانشگاه ها (مدارس) برتر کسب وکار دنیا و مقالات منتشر شده اساتید مطرح در حوزه های تخصصی استفاده خواهد شد . همچنین یکسری از محتواهای آموزشی که بصورت مولتی مدیا هستند در فروشگاه محصولات دانشگاهی که به زودی راه اندازی خواهد شد، برای تکمیل دانش تخصصی شما فراهم شده است که میتوانید از آن استفاده کنید.

چالش 4: با قطع ارتباط یا فراغت از تحصیل دانشگاه ، دانش آموخته شده به تدریج فراموش میشود. راه کار ما برای این مشکل اساسی :

ما همواره محتواهای ناب و با کیفیت و البته جدید را به روش های مختلف جمع آوری و در اختیار شما قرار می دهیم . لذا همراهی شما با آکادمی آکوزشی استیم اکو سیستم که در اینجا نقش دانشگاه جیبی را برای شما ایفا میکند، باعث میشود که همواره دانش تان بروز باشد و نگران به چالش کشیده شدن توسط فارغ التحصیلان جدید نباشید . در بخش زیر حوزه های دانشی و تخصصی مرتبط با گرایش های متنوع مدیریت بصورت گروه بندی شده فهرست شده است که به تدریج سایر گروه های تخصصی و گرایش های مربوطه کامل خواهند شد. شما میتوانید با انتخاب هر یک از حوزه های مورد نظر کلیه اطلاعات و دانش مورد نیاز با آن تخصص خاص را در دسترس داشته و از آن استفاده نمایید . در انتها امیدواریم که بتوانیم با کمک و حمایت شما عزیزان ، نقش مهمی در جهت ایفای مدیریت دانش فردی در کشور عزیزمان ایفا کنیم..

چالش 5: زمانبندی کلاس های آموزشی و مسیر دسترسی به مکان آموزشی :

 یکی از مشکلات آموزش در شهرهای امروزی و یا شهرستان ها ی دور افتاده ، صرف زمان زیاد جهت دسترسی به مکان آموزشی و ساعات نامناسب آموزشی میباشد که عموما افراد شاغل امکان حضور بر سر این کلاس ها را نداشته و به ناچار از مسیر آموزش و ارتقا دانش تخصصی خود دور می مانند، بدین منظور ما با استفاده از فناوری اطلاعات سعی می کنیم تا بتوانیم امکان آموزش را در هر مکان و هر زمانی برای شما مهیا کنیم.

 

Back to top